به وبگاه دانش بیست خوش آمدید.

سنگ كليه چيست و چگونه تشكيل مي‌شود؟

سنگ كلیه چیست ؟


سنگهای كلیوی در دستگاه جمع كننده ادرار در كلیه ها تشكیل می شوند.این سنگها هنگامیكه غلظت بعضی از مواد به قدری بالا می رود كه قابلیت حل شدن خود را از دست می دهند ، به صورت بلورهای كوچك شروع به رسوب كردن در ادرار می كنند . سنگهای كلیوی انواع متعددی دارند ولی اكثر آنهااز اگزالات كلسیم ایجاد می شوند . سنگهای كلیوی در مردان شایع تر است و در سفید پوستان شایع تر از سیاه پوستان است.
سنگهای كوچك ممكن است بدون ایجاد علامت عبور كنند. سنگهای بزرگتر از پنج میلیمتر آنقدر بزرگ هستند كه نمی توانند از حالب عبور كنند و به تدریج با گذشت چندین سال رشد می كنند. اگر آنها خیلی بزرگ شوند ممكن است باعث انسداد كلیه و تورم آن شوند. آنها ممكن است باعث تخریب بافت كلیه و خونریزی داخل ادرار شوند. سنگهای با اندازه متوسط ممكن است حین عبور از حالب باعث اتساع و خراشیدگی آن شوند و ایجاد خونریزی و درد شدید نمایند . این درد كه به قولنج كلیوی معروف است به عنوان یكی از شدید ترین دردها یی كه انسان مجبور به تحمل آن است ، شناخته شده است.این درد متناوب و خنجری از پشت شروع می شود و در حین عبور سنگ به طرف پایین حالب به تدریج به لگن و كشاله ران انتقال می یابد . درد معمولا همیشه در یك زمان خاص در یك سمت بدن ایجاد می شود. ولی اگر شما مستعد تشكیل سنگ هستید ، حمله بعدی ممكن است در طرف دیگرتان بروز كند.

كليه‌ها عمل تصفيه خون را با خارج كردن مقدار اضافي سديم‌(‌نمك‌) ‌و ديگر مواد زائد و‌ ‌محلول در آب انجام مي‌دهند.‌ ‌اشباع و غليظ شدن ادرار باعث ته نشيني و رسوب‌ ‌تركيبات آن در كليه ها مي شود و در نتيجه سنگ كليه به وجود ميآيدكه قابل حل در‌ ‌ادرار نيست.‌ ‌اجزاي غيرقابل حل با هم جمع و تبديل‌ ‌به سنگ سختي مــي‌‌شــونــد.‌ ‌اسـيــدي يــا قـلـيــايــي بــودن ادرار نـيــز بــاعـث تـشـكـيـل سنگ ‌مي‌گردد.سنگ كليه غالبا در كليه‌ها به وجود ميآيد، اما‌ ‌مي‌تواند درهر جاي ديگري كه مربوط به ادرار كردن است نيز تشكيل شود، مثلا در مثانه‌ ‌و يا درلوله‌هاي جمع‌كننده ‌ادرار كه به مثانه متصل هستند.‌

 

در مورد سنگ کلیه بیشتر بدانیم

 

 

 

سنگهای ادراری قدمتی ۷۰۰۰ ساله دارند که از دوران حیات اولیه تا زندگی مدرن امروزی بشر از بیماریهای ناشی از سنگ رنج می برده است گرچه علت آنرا در بعضی موارد نمی دانسته اند ،ولی امکاناتی که بتوان با سنگ یا عفونت ناشی از آن مبارزه کرد را در دست نداشته و گاهی اوقات از داروهای گیاهی و در بعضی مواقع از خرافات استفاده می شده است .

 

 

 

 

 

تیتر : نكاتي در مورد كليه ها و علايم هشدار دهنده بيماري كليه
خلاصه : كلیه ها چگونه كار می كنند؟
متن کل خبر : هر فرد در بدن خود دو كلیه به اندازه مشت فرد بزرگسال دارد كه در دو طرف ستون مهره ها و در قسمت زیرین قفسه سینه در پشت قرار دارند، اگر چه كلیه ها كوچكند ولی وظایفی پیچیده و حیاتی را انجام می دهند كه كل بدن را متعادل نگه می دارند. برای مثال كلیه ها:

- در دفع مواد زاید و مایعات اضافی كمك می كنند.

- خون را تصفیه، برخی از مواد را حفظ و برخی را دفع می كنند.

- تولید گلبولهای قرمز را تحت نظارت قرار می دهند.

- ویتامین های موثر در رشد را می سازند.

- هورمون های موثر در تنظیم فشار خون را تولید می كنند.

- در تنظیم میزان مواد مغذی ویژه در بدن مانند كلسیم و پتاسیم كمك می كنند.

چگونگی انجام كار كلیه ها
1- خون از طریق یك سرخرگ از قلب به كلیه وارد می شود.

2- خون با گذشتن از میلیون ها صافی كوچك، تمیز می شود.

3- مواد دفعی از طریق میزنای ( حالب) عبور كرده و به عنوان ادرار در مثانه جمع می گردد.

4- خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ ها به جریان خون بر می گردد.

5- هنگامی كه مثانه پر از ادرار می شود از طریق پیشابراه ادرار از بدن خارج می شود.

كلیه ها هر 24 ساعت جمعاً حدود 200 لیتر از مایعات بدن را تصفیه و به جریان خون بازمی گردانند حدود 2 لیتر مایع به صورت ادرار از بدن دفع می شود در حالی كه باقیمانده یعنی حدود 98 لیتر به بدن باز می گردد. ادراری كه ما دفع می كنیم تقریباً ظرف مدت 1 تا 8 ساعت در مثانه ذخیره شده است.

بیماری كلیه
اگر چه كلیه ها، عضوهای كوچكی هستند ، ولی از وظایف حیاتی زیادی از جمله تصفیه نمودن مواد زاید و مایعات اضافی از خون را به عهده دارند كه در حفظ سلامتی عمومی بدن موثر است. بیماری شدید كلیه، ممكن است منجر به نارسایی كامل آن شود، كه نیازمند درمان با دیالیز یا پیوند كلیه برای جلوگیری از مرگ است . اگر چه درمانهای موثری برای بسیاری از بیماریهای كلیه وجود دارد ولی مردم هنوز نمی دانند كه بیماریهای كلیه قابل پیشگیری اند.

ده عامل اصلی بیماری كلیه
معمولاً دو علت مهم برای نارسایی كلیه ها( یا مرحله نهایی بیماری كلیه) دیابت( دیابت نوع 2 یا دیابت بزرگسالان) و فشار خون بالا وجود دارد. زمانی كه این دو بیماری با درمان مراقبت شوند، بیماری های كلیه مرتبط با آنها می توانند پیشگیری شوند یا سرعت شان كاهش یابد. داروهای موثر زیادی برای درمان فشار خون بالا وجود دارند. علاوه براین، تغییرات سلامت بخش در شیوه زندگی، مانند كم نمودن وزن و ورزش مرتب در مراقبت از فشار خون بالا و حتی پیشگیری از آن موثر است. نظارت دقیق بر قند خون در بیماران دیابتی از سایر مشكلات مانند بیماری كلیه، بیماری كرونر قلب وسكته پیشگیری می كند. زمانی كه بیماران دیابتی، همزمان به فشار خون بالا مبتلا شوند، داروهای خاصی كه بازدارنده های آنزیم تبدیل كننده آنژیوتنسین نامیده می شوند، برای حفظ عملكرد كلیه ها موثرند. سومین علت اصلی مرحله نهایی بیماری كلیه گلومرولونفریت( بیماریی كه به واحدهای تصفیه كننده كلیه بنام گلومرول ، آسیب می رساند) است . در بسیاری از حالات، علت این بیماری ناشناخته است ، اما در برخی موارد ممكن است ارثی باشد یا در اثر عفونت به وجود آمده باشد.

برخی از بیماریهای دیگری كه ممكن است بر كلیه اثر بگذارند شامل عفونت ها، سنگ های كلیوی و بیماریهای ارثی، می شوند. استفاده بیش از اندازه قرص های ضد درد یا مصرف مواد مخدر مانند هروئین می تواند به كلیه ها صدمه بزند . برخی از این بیماریها قابل درمان هستند. برخی موارد، درمان می تواند سرعت پیشرفت بیماری را كاهش و طول عمر را افزایش دهد.

مرحله نهایی بیماری كلیه زمانی رخ می دهد كه حدود 90 درصد از عملكرد كلیه از بین برود. افراد مبتلا به نارسایی كلیه ممكن است دچارتهوع، استفراغ، ضعف، خستگی، گیجی، مشكل در تمركز و از دست دادن اشتها شوند، نارسایی كلیوی با آزمایش خون و ادرار قابل پیشگیری است.

نشانه های هشدار دهنده بیماری های كلیوی و دستگاه ادراری.
1- فشار خون بالا

2- پیدایش خون با پروتئین در ادرار.

3- آزمایش كراتینین خون، بالاتر از 2/1 میلی گرم در دسی لیتر در زنان و 4/1 میلی گرم در دسی لیتر در مردان(كراتینین ماده دفعی است كه توسط كلیه های سالم از خون خارج می شود. ) در بیماریهای كلیوی ، سطوح كراتینی در خون ممكن است افزایش یابد.

4- تكرار ادرار به ویژه در شب .

5- مشكل در ادرار كردن یا ادرار درد آور.

6- تورم در چشم ها، تورم دست ها و پاها به ویژه در كودكان

 

 

 

 

 

 

 

دلایل پیدایش سنگ کلیه

هنوز دلیل قطعی شکل گیری سنگ کلیه از نظر پزشکی با قطعیت اثبات نشده. در حالت طبیعی کلیه ها مواد ضد رسوب ترشح می کنند که مانع از تجمع کریستالها و پیدایش سنگ در داخل بدن میشوند. اما گاه این مواد کارایی خود را از دست می دهند.

اسید اگزالیک و اسید ارویک و رسوبات کلسیم سه نوع یون (مواد رسوبی) هستند که شایعترین مواد تشکیل دهنده سنگ کلیه هستند. گاهی چگالی این مواد در داخل ادرار فردی بالا میرود و بدن وی مستعد ساختن سنگ می گردد. نوشیدن مقدار زیاد مایعات باعث میشود که چگالی (غلظت) این مواد در ادرار کاهش یافته و شانس رسوب گذاری نیز کمتر شود.

بنا به دلایل نامشخصی در ۳۰ سال گذشته تعداد افراد مبتلا به سنگ کلیه در آمریکا افزایش یافته است. در کشور ما ایران نیز گرچه طبق معمول آمار دقیقی وجود ندارد اما به نظر میرسد که وضع مشابهی وجود دارد.

از کجا بفهمیم که آب کافی مینوشیم یا نه ؟

در واقع تنها معیار دقیق برای اینکه بدانید آب کافی مینوشید یا نه رنگ پیشاب است. اگر رنگ پیشاب (ادرار) زدر روشن یا شفاف است شما مایعات کافی می نوشید و اگر تیره است نتیجه می گیریم که بدن به میزان بیشتری مایعات نیاز دارد.

همه مایعات از جمله آب . شربت . آب معدنی . عرقیات . آب جو . شراب . ماالشعیر و آب میوه را میتوان نوشید مگر آنکه پزشک نوشیدن برخی از آنها را با توجه به سنگ کلیه و شرایط بدنی شکا ممنوع کرده باشد

نشانه‌هاي بيماري‌‌


نشانه‌ها هنگامي ظاهر مي شود كه سنگ جا‌به‌جا‌ ‌شود. اين نشانه هاشامل‌ ‌درد زياد، مانند درد زايمان مي‌باشد (ابتدا درد‌كم و‌ ‌به مرور زمان دردبيشتر مي شود.) محل درد در قسمت پايين شكم است و ممكن است تا‌ ‌كشاله ران نيز كشيده‌شود.‌‌حالت‌ ‌تهوع و استفراغ‌ ‌و‌ ‌معده درد، ‌عفونت‌، ‌تب، ‌سرماخوردگي، ‌وجودخون در ادرار‌، ‌كاهش دفع ادرار و يا قطع كامل‌ ‌آن‌، ‌درد در هنگام ادرار كردن‌،‌ادرار بودار‌، ‌ادرار تيره‌، ‌وجود چرك در ادرار‌و ‌نفخ از علائم آن مي‌باشند.


درمان سنگ‌ ‌كليه

از آنجايي كه سنگ كليه انواع مختلفي دارد،‌ ‌درمان هر كدام متفاوت است.‌ ‌درمان به وسيله تغيير عادات غذايي، درمان‌ ‌دارويي و يا جراحي انجام مي‌شود.‌‌خوشبختانه بيشتر سنگ‌ها بدون نياز به جراحي دفع‌ ‌مي‌شوند. ولي برخي نگ‌ها هم به خودي خود خارج نمي‌شوند و به درمان دارويي مخصوص و‌ ‌در بعضي مواقع‌جراحي نياز دارند.‌‌حدود 90 درصد از سنگ‌ها (با كمك دريافت‌ ‌مايعات) مي توانند به راحتي دفع شوند.‌‌ اگر در گذشته سنگ كليه داشته‌ايد، اين موارد را رعايت كنيد‌:‌‌-‌داشتن رژيم متعادل كه مقدار پروتئين حيواني‌ ‌در آن كم باشد.‌- ‌دوري كردن از نوشيدن آب‌ ‌گريپ‌ ‌فروت‌- ‌نوشيدن آب‌ ‌ليموي‌ ‌تازه‌- ‌مشورت كردن باپزشك خود درباره مصرف‌ ‌مكمل‌هاي ويتامين واملاح.

میزان املاح موجود در آب چقدر در ایجاد سنگ کلیه تاثیر دارد؟
زیاد اعتقادی به املاح موجود درآب برای سنگ سازی نیست ولی گرچه سختی آب را گاهی اوقات مطرح می کنند اما مهم است که آب هرچقدر سنگینی و املاح دارباشد مصرف کردن آن بیشتراست از مصرف نکردن آن .

کسی که یکبار دچار سنگ کلیه شد آیا امکان دارد دوباره کلیه شروع به سنگ سازی نماید؟
۵۰% افرادی که سنگ کلیه دارند و درمان می شوند بعد از ۱۰ سال احتمال عود سنگ در آنها زیاد هست .

[ یکشنبه 16 فروردین1388 ] [ 15:5 ] [ بهنام ]

.: Weblog Themes By ghaleb-fa :.

درباره وبلاگ

با سلام.
بهنام هستم مدیریت وبلاگ (دانش بیست) به وبلاگم خیلی خیلی خوش اومدین.

هدف اصلی از طراحی این وبلاگ یادگیری زبان انگلیسی میباشد که از فروردین ماه سال 1388 شروع به فعالیت در عرصه های مریوط همچون : یادگیری زبان انگلیسی در قالب متون گوناگون،فیلم های آموزشی یادگیری زبان انگلیسی و صداها ؛ پرداخت و تا کنون به فعالیت خود ادامه داده است.
به دلیل بالا بودن حجم مطالب ، چیزی بالغ برسه هزار مطلب؛کافیه متن مورد دلخواتون رو توی قسمت جستوجو کنید بالای صفحه (سمت چپ) وارد کنید و یا در قسمت عناوین مطالب وبلاگ بالای صفحه (سمت راست) به جستوجو مطلب مورد نظرتون بپردازید.

کسایی که متن برا ترجمه اعم از انگلیسی به فارسی و بالعکس(تخصصی_عمومی) دارند میتونن باشماره-------------- باهام تماس بگیرند یا متنشون رو همراه با شماره تماسشون برام تو قسمت نظر دهید وارد کنن یا برام ایمیل بزنند به behnam.zakeri@yahoo.com

لطفا نظر یادتون نره و برام نظراتونا بنویسید.
آیدی من تو یاهو :behnam.zakeri@yahoo.com

شما بازدیدکنندگان میتونید هرگونه نظر. پیشنهاد. انتقادی دارین روتو قسمت نظر دهید بنویسید و ارسالش کنید. همچنین میتونید برای پرسیدن سوالاتون یا پیشنهادهاتون با کلیک روی نوار آبی رنگ گوشه راست صفحه به صورت مستقیم با من ارتباط برقرار کنید. و یا با شماره ..... با من بصورت مستقیم در تماس باشین. شماره همراه من: ------------------------------

In the name of god, the beneficent, the merciful
Hello everyone
I am Behnam Zakeri .the manager of this web site. this site is includes many interesting subjects with variety topics . We called this site knowledge because most of things that you want to know is exists in this site, so finding a topic is so easy for everybody and

Hello, Guest!
Welcome to the site knowledge-20 !
This website is for those who are studying English as a foreign language (ESL / EFL). The aim of this site is to help you to build a firm foundation for your English to which you will be able to add new knowledge yourself. This basis consists of four essential components that you should master and use actively:
Simple, useful grammar;
Clear, correct pronunciation;
Sufficient vocabulary;
Adequate conversational skills.

All materials on the site knowledge-20 are designed to serve this purpose, and the guiding principle is "the simpler the better". This site cannot be a substitute for a good English textbook. But it will give you the tools and materials you need to study English effectively.
Educational materials on this site describe the use of standard literate English, that is, the language of general use in its standard usage. Examples of use, words and phrases, idioms and set expressions in the materials that we offer for studying can be used in various situations in speech and writing. Phonetic materials of the site are based on the American variant of pronunciation.

The search on this site will help you to find what you need quickly, in English or in Persian. Bear in mind that the search looks for exact matches in the text and will not find the word or phrase that you are looking for if even one letter is different. It is better to enter your search in the form of one keyword or a very short phrase. The search is not case-sensitive; it treats uppercase and lowercase letters as the same and will return the same results for the search word typed with capital or small letters.
I WELCOME ALL COMMENTS ,SUGGESTIONS,IDEAS AND QUESTIONS WITH OPEN ARMS
I hope you could find these subjects as a pleasant way to improve your learning English
Therefore,
Please Come to this site and write your comments about the topics.
If you like you can send for me an email to :

My cellphone number is
---------------------
call me about your Idea.Suggestion.question.
GOOD LUCK
امکانات وب